Op vertrouwen, de goedkoopste webwinkel

Al vele jaren verzenden Hanneke en de onze boeken aan mensen die via diverse websites bestellen. Voorbeeld daarvan is www.netwerkenwerkt.nl, waarop een bestelformulier te vinden is.

Toen we ooit begonnen met het verkopen van boeken via internet, vroegen we bestellers om eerst het vereiste bedrag over te maken. Zodra het geld ontvangen was, stuurden we het met een (reeds voldane) factuur toe.
Ik weet niet meer wie me voorstelde het anders te doen. Iemand zei dat het veel ‘lucratiever’ was om mensen zonder betaling te laten bestellen, en ze dan het boek met – in vertrouwen – de factuur toe te zenden. Dit bleek een schot in de roos. Het resultaat was dat we twee keer zoveel bestellingen kregen.

Maar betaalt iedereen dan wel? Nee, niet iedereen betaalt, maar wel het overgrote deel. Het is elk jaar ongeveer hetzelfde percentage tussen 1 en 3% dat uiteindelijk niet betaalt. Sinds begin 2012 zijn er 150 boeken verzonden. Gisteren heb ik de telling gedaan van degenen die niet betaald hebben binnen de gestelde termijn. Dat zijn er zegge en schrijve: 3.
De keus tussen deze twee manieren van verzenden is duidelijk. Ofwel 75 boeken zeker betaald verkopen, ofwel 150, waarvan 3 wanbetalers, die na 3 tot 9 maanden nog steeds niets betaald hebben. Natuurlijk gaan we daarom door met het – in vertrouwen – meezenden van de te betalen factuur.

Er zijn overigens meer mensen die te laat betalen. Na ruim een maand stuur ik die een mailtje met de volgende tekst:
Op <dag-maand> zond ik u ons boek met – in vertrouwen – een factuur.
Tot op heden is geen betaling ontvangen.
Graag even aandacht,
Meestal wordt hierop positief gereageerd, en  het bedrag alsnog overgemaakt. Daarna doe ik meestal niets, want de ervaring wijst uit dat een tweede herinnering  tevergeefs is. Behalve als je het op een beetje creatieve manier doet. Gisteren zond ik de drie echte wanbetalers (langer dan 3 maanden geen betaling, noch reactie op herinnering) de volgende mail:

Het is opmerkelijk dat een klein percentage (1 tot 3%) van degenen die boeken bestellen, niet betalen.
U bent daar één van. En omdat u al meer dan <..> maanden geen enkele betaling hebt gedaan, BENT U GENOMINEERD voor:

DE SLECHTST BETALENDE KLANT VAN ROB VAN EEDEN TROFFEE 2012.

We houden u op de hoogte van de binnenkort uit te reiken trofee onder belangstelling van pers en media.
Hebt u hiervoor GEEN belangstelling, maak dan € <bedrag> over op bankrekening 39.02.24.162 van Van Eeden Advies, den Haag, onder vermelding van GEEN NOMINATIE

Dit blijkt prima te werken, inmiddels heeft één van hen betaald, onder vermelding: “Hiermee zie ik af van mijn nominatie.” Een ander mailde vandaag: “Grappige en doeltreffende zoveelste herinnering. Ik kan me voorstellen dat het erg irritant is wanbetalers achter de broek te zitten dus mooi aangepakt. Ik had echter niet de intentie wanbetaler te zijn – heb na uw vorige (ook al tweede dus niet best) herinnering de som overgemaakt via internetbankieren. Is blijkbaar niet aangekomen, ik kan deze ook niet meer in mijn afschriften terugvinden. Dus nogmaals betaling gedaan – deze keer met 3,00 euro zelfopgelegde boete. Als het goed is ontvangt u dus nu 18,95. Met excuses.”
Deze betaling is inmiddels ontvangen. Wie weet komt nummer 3 ook nog over de brug, dan is de score 100% betaald.

PS Verder opvallend was dat alle late of niet betalers uit Amsterdam kwamen. Bestellingen komen uit het hele land, maar dat alle slechte betalers in Amsterdam zitten? Daar moet ik de volgende keer maar eens induiken.

Een gedachte over “Op vertrouwen, de goedkoopste webwinkel

Geef een reactie

Vul je gegevens in of klik op een icoon om in te loggen.

WordPress.com logo

Je reageert onder je WordPress.com account. Log uit /  Bijwerken )

Facebook foto

Je reageert onder je Facebook account. Log uit /  Bijwerken )

Verbinden met %s